Image
Yükleniyor
Image

YÜZ'ler geleceğe iz bırak !

Yüksek uygarlığın merdiveni sanattır.
Atatürk

Sanat iyileştirir. Sanat yüzleştirir. Sanat arşivdir. Emeğin, sanatın, zanaatın paha biçilmez oluşu büyüleyici. Bu değerler, yönümü belirliyor. Peşinden koştuğum hayaller ve arkasında duracağım kararlarla adım atmamı sağlıyor. Bugünden geleceğe bir iz bırakmaya neden oluyor. İda Sergi gibi.

İda Sergi, anıt zeytin ağacımız İda onuruna başladı. Pintura Urla ve sanatçılarımız sayesinde ete kemiğe büründü. Ziyaretçilerimizle nefes aldı. İda’nın tertemiz enerjisiyle sarmalandık. Birlikte bir bütün olduk. Bağırmadan sesimizi duyurduk.

El sanatı kadar önemsediğim tevazu ve nezaket, sergimizin omurgasıdır. “Ben” demeden, doğal akışıyla prestijlerini ortaya koyan değerli sanatçılarımız, bu katalogda yer alan biyografilerini az’ın içindeki çok’luk duygusuyla kaleme aldılar. Metinler sanat hayatlarında buzdağının görünen kısmıdır bunu bilmenizi isterim.

Dünya çapında değerli seramik sanatçımız Bingül Başarır bu yıl sergimizin onur konuğudur. Sanata adanmış, başarılarla donanmış bir cumhuriyet kadınını ağırlamakla bizler onurlanıyoruz.

Bu sene sesimiz daha güçlü. Sözümüz daha çok. Farklı disiplinler, farklı malzemelerle oluşan YÜZ’ler sergimizi Cumhuriyetimizin 100. Doğum gününde, Atatürk’e büyük saygıyla sunuyorum.


YÜZ’ler sergimizin size iyi gelmesi dileklerimle,


Armağan Portakal Blend1601 kurucusu & İda Sergi Organizatörü

Image

PİNTURA SANAT GALERİSİ

2014 yılında satın alınan iki Rum evi aslına uygun olarak kendi taşları ile tekrar inşaa edilmiştir. Üst katında 6 odalı bir butik otel vardır. Alt katta sanat galerisi ve atölye mevcuttur. Bahçesindeki kuyu orijinal ve faaldir.